PLEMENA KONÍ NA B
Bardigianský pony
Název plemene: Bardigianský pony
Původ: Itálie
Typ: pony
KVH: 130 cm
Barvy: hnědák, vraník
Historie
Bardigianský pony pochází s hornaté oblasti Apenin a jeho původ můžeme vystopovat až do doby římských císařů. Plemeno je adaptováno na horské prostředí. Je úzce spjato s haflingy a aveliňskými koňmi, se kterými má společné předky. Na začátku 20. století byli kříženi s různými dalšími plemeny, což vedlo ke ztrátě charakteristických rysů. V dnešní době se chovatelé snaží zlepšit čistotu tohoto plemene.
Povaha
Jako horské plemeno jsou Bardigiani odolní a vytrvalí. Povahou jsou ochotní, ale přesto živí a temperamentní. V horách mají jistý krok, jsou silní a mají dobrý orientační smysl.
Konstituce
Hlava je jemná, orientálního typu s malými ušními boltci.Krk je velmi svalnatý a obloukovitý. Hrudník je klenutý, hřbet krátký a záď kulatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou suché, krátké a silné, kopyta tvrdá a kvalitní.
Srst je vždy tmavá, a to hnědá nebo černá. Průměrná výška je 130 cm.
Využití
Bardigianský pony sloužila jako soumar i jako tahoun v zemědělství. Dnes se využívá jako dobrý jezdecký kůň v málo přístupných oblastech.
Barmský pony
Název plemene: Barmský pony
Původ: Myanmar
Typ: pony
KVH: 130 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie
Barmský pony je horské primitivní plemeno pocházející z oblasti Shan. Má společné znaky s plemeny manipuri, bhutia a spiti pony. Jeho předek byl mongolský pony a orientální koně. Má však v sobě méně arabské krve než manipuri, které je elegantnější a rychlejší. Barmský pony se lépe přizpůsobil svému prostředí a životnímu stylu.
Povaha
Tito poníci jsou velmi pracovití s jistým chodem v horském terénu. Povahou jsou mírní, s dobrým charakterem. Jsou odolní, vytrvalí, energičtí a skvěle se přizpůsobili tvrdému klimatu.
Konstituce
Hlava je jemná s rovným profilem, krk je svalnatý. Hřbet je dlouhý, lopatky strmé. Hrudník je hluboký, záď skloněná s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou silné, kopyta malá a tvrdá.
Srst bývá většinou hnědá, ale mohou se vyskytnout i bělouši, ryzáci a vraníci. V kohoutku měří v průměru 130 cm.
Využití
Dříve se využívali na pólo, ale dnes je spousta vhodnějších plemen. Barmský pony je proto spíše pracovní kůň ve své domovině.
Basutský pony
Název plemene: Basutský pony
Původ: jižní Afrika
Typ: pony
KVH: 145 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, strakáč
Historie
Nejznámější plemeno ponyů v Africe. V 19. století byli využíváni jako váleční koně. Jejich původ je nejasný, pravděpodobně jsou potomky dovezených koní, jako je arabský plnokrevník, perský kůň, java pony a další. Později tito koně ztratili na velikosti a ušlechtilosti křížením s místními poníky. Naopak se ale přizpůsobili skalnatému terénu a získali zde jistý chod.
Povaha
Basutští poníci jsou odolní, s jistotou se pohybují v hornatém terénu a to i velkou rychlostí. Jsou energičtí a odvážní.
Konstituce
Hlava je těžká, krk delší a svalnatý. Hrudník je hluboký, hřbet delší, záď mírně skloněná. Končetiny jsou pevné, kopyta velmi tvrdá.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo strakatá, v kohoutku dorůstají v průměru 145 cm.
Využití
Basuto je oblíbený poník pro pólo. Ve své domovině je to nepostradatelný jezdecký pony ať již ve válce nebo v horách. Využívá se i pro pony dostihy.
Baškirský kůň
Název plemene: Baškirský kůň
Původ: Rusko
Typ: pony
KVH: 130 - 140 cm
Barvy: hnědák, ryzák, palomino
Historie
Velmi staré plemeno, které pochází z oblasti Uralu a pravděpodobně v sobě má krev původních stepních koní. Tito ponyové se dokonale přizpůsobili nehostinné krajině a jsou tak velmi odolní. Pro původní obyvatele jsou baškirské klisny zdrojem velkého množství koňského mléka, které se zkvasí a je základem pro oblíbený nápoj jménem kumys.
Povaha
Ponyové jsou klidní s přátelskou povahou, klisny snášejí i delší oddělení od hříbat. V zásadě to jsou koně velmi odolní, nenároční a dobře snáší extrémní chlad.
Konstituce
Hlava je těžká s rovným profilem, oči jsou živé, uši malé. Krk je svalnatý, hřbet delší, záď skloněná s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou krátké a silné, kopyta velmi tvrdá.
Barvy mohou být jen hnědák, ryzák a palomino. V kohoutku měří 130 - 140 cm.
Využití
Baškirský kůň je užitkové plemeno chované pro mléka a pro maso. Jako jezdecký pony je vytrvalý, silný a dobře ovladatelný
Bavorský teplokrevník
Název plemene: Bavorský teplokrevník
Původ: Německo
Typ: teplokrevník
KVH: 160 - 168 cm
Barvy: ryzák
Historie
Velmi staré plemeno, původně nazývané Rottaler. Ve středověku se využíval při rytířských turnajích a válkách. Později se plemeno zkřížilo s clevelandkými hnědáky a normandskými koby. V 19. století lidé chtěli lehčí, sportovnější a výkonnější plemeno, proto použili i oldenburgské koně a anglické plnokrevníky. K zušlechťování plemene dochází dodnes s využitím vědeckých a genetických poznatků.
Povaha
Bavorští koně jsou velmi inteligentní, přátelští, vytrvalí a odvážní. Jsou také citliví, vnímaví a velmi soutěživí.
Konstituce
Bavorský teplokrevník byl dříve využívaný hlavně v zemědělství, ale dnes je to typický jezdecký kůň.
Hlava je líbivá, krk elegantní. Hrudník je hluboký. Končetiny jsou dlouhé a štíhlé, se suchými klouby a kvalitními kopyty. Ocas je vysoko nasazený.
Srst je vždy ryzá, dosahují výšky 160-168 cm.
Využití
Původně velmi všestranný kůň, dnes je však spíš sportovním koněm. Má výborné předpoklady pro drezúru, je však dobrý i v parkúru. Využívá se také pro hippoterapii, na hony i jako rekreační kůň.
Belgický teplokrevník
Název plemene: Belgický teplokrevník
Původ: Belgie
Typ: teplokrevník
KVH: 165 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie
Belgický teplokrevík je nové plemeno, které bylo vyšlechtěno především pro sportovní účely. Jeho předci byli koně Gelderland, kteří byli kříženi s lehčími koňmi. Vznikl tak líbivý, ale těžší kůň nevhodný pro soutěže. Proto se použili holštýnští, hannoverští a francouzští jezdečtí koně, díky kterým belgický teplokrevník získal lehčí rámec. Později se ještě křížili s anglickými plnokrevníky, angloaraby a holandskými teplokrevníky a tak vznikl moderní sportovní belgický teplokrevník.
Povaha
Tito koně jsou silní, vytrvalí s klidnou povahou. Snadno se vyrovnají se stresem, jsou učenliví a snaživí. Jsou schopni podávat špičkové výkony.
Konstituce
Hlava je atraktivní s velkýma očima. Krk je svalnatý, hrudník je široký a lopatky umožňují plynulý pohyb. Hřbet je krátký, kompaktní, záď je svalnatá, ocas vysoko nasazený. Končetiny jsou silné, kopyta tvrdá.
Srst je většinou hnědá, mohou však být i bělouši, ryzáci a vraníci. V kohoutku dorůstají průměrně 165 cm.
Využití
Belgický teplokrevník je univerzální sportovní kůň vhodný především pro soutěže v drezúře a parkúru, kde dosahují vynikající úrovně.
Berberský kůň
Název plemene: Berberský kůň
Původ: Severní Afrika
Typ: teplokrevník
KVH: 140 - 150 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie
Berbeři pochází z oblasti Maroka, Alžíru a Tunisu a stejně jako arabští plnokrevníci měli velký vliv na vývoj ostatních plemen. Využívali se při chovu španělských koní a pravděpodobně jsou jejich přímými předky. Nejvíce se však zasloužili ve šlechtění anglického plnokrevníka. Berberský hřebec Godolphin Babr byl zakladatelem velmi úspěšné linie dostihových koní. Dnes je však berberský kůň zkřížen s jinými plemeny a proto existuje několik různých rázů tohoto plemene.
Povaha
Toto plemeno je velmi otužilé a vytrvalé. Stejně jako arabský plnokrevník je odolné proti extrémním teplotám. Je nenáročné na potravu, snese i delší dobu bez vody. Také je statečné, silné a dobře ovladatelné.
Konstituce
Hlava je úzká, oči velké. Krk je svalnatý, mírně obloukovitý. Plece jsou silné, lopatky strmé a hrudník je hluboký, ale úzký. Záď je kulatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou štíhlé a pevné, kopyta tvrdá a kvalitní.
Srst byla původně tmavá, dnes může mít jakékoliv jednobarevné zbarvení. Výška bývá 140 - 150 cm.
Využití
Berbeři jsou vytrvalí a silní jezdečtí koně. Využívají se i jako soumaři. Jsou velmi obratní v horském terénu. Dnes to však je již téměř zapomenuté plemeno, které můžeme vidět snad jenom v jejich domovině.
Bosenský pony
Název plemene: Bosenský pony
Původ: bývalá Jugoslávie
Typ: pony
KVH: 130 - 145 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník, palomino
Historie
Pochází z území bývalé Jugoslávie a má mnoho společných znaků s huculy a koniky. Vznikl pravděpodobně křížením tarpana a koně Przewalského. Později ho Turci křížili s arabskými plnokrevníky, ale tím bosenský pony ztratil mnoho svých užitečných vlastností. Proto byli do chovu znovu zařazeni tarpani a plemeno bylo obnoveno. Od 20. století se provádí selektivní chov.
Povaha
Bosenský pony je velmi odolný a vytrvalý poník. Také vyniká otužilostí i ovladatelností. Jsou to velmi poslušná zvířata s klidným temperamentem.
Konstituce
Na první pohled nesou znaky primitivních koní. Hlava je těžká s rovným profilem, uši jsou malé. Krk je krátký a svalnatý, hřbet rovný, záď skloněná s nízko posazeným ohonem. Končetiny jsou suché, pevné, kopyta velmi kvalitní.
Srst může být kterékoliv barvy kromě strakáčů, výška v kohoutku je 130 - 145 cm.
Využití
Díky selektivnímu chovu jsou tato zvířata velmi kvalitní a dají se využít v zemědělství při obdělávání půdy i jako tažní koně do těžko přístupných terénů. Jdou dobrými soumary i jezdeckými koňmi.
Brabantský kůň
Název plemene: Brabantský kůň
Původ: Belgie
Typ: chladnokrevník
KVH: 158 - 170 cm
Barvy: ryzák
Historie
Brabant je velmi staré plemeno. Patří mezi původní 3 rázy belgického koně. Byl ovlivněn spoustou dalších plemen tažných koní. Sám byl využit při šlechtění Shirských koní, Clydesdaleů a Suffolků. Ve 20. století počet brabantů klesl, avšak v Americe jsou velmi populární dodnes.
Povaha
Mají výjimečně ochotnou povahu, jsou silní a pracovití. Také jsou vytrvalí a učenliví.
Konstituce
Hlava je malá, krk je silný, dobře osvalený, plece jsou mohutné. Záď je kulatá, svalnatá, končetiny krátké a silné s řídkými rousy.
Stavbou těla patří mezi nejtěžší chladnokrevníky.
Srst je většinou ryzá, v kohoutku dorůstají 158 - 170 cm.
Využití
Dříve se hojně využívali v zemědělství, nástupem techniky však byli vytlačeni. Dnes se chovají jako masná zvířata, předvádí se na přehlídkách a v soutěžích v tahu
Bretonský kůň
Název plemene: Bretonský kůň
Původ: Francie
Typ: chladnokrevník
KVH: 150 -160 cm
Barvy: ryzák
Historie
Plemeno původem z Bretaně se zajímavou historií. Jeho předky jsou keltští koně, kteří se zkřížili s arabskými plnokrevníky během křižáckých válek. Vznikly tak různé rázy tohoto plemene, například Sommier Breton a Rossier. Sommier Breton byl těžší, využívaný hlavně v zemědělství, naopak Rossier byl lehčí a měl vrozený mimochod. Stal se tak vyhledávaným vojenským koněm. V 19. století se zkřížili s precherony, ardenskými a buloňskými chladnokrevníky a vznikl bretonský kůň.
Povaha
Bretonští koně jsou temperamentnější, avšak i tak dobře ovladatelní a přátelští. Jsou vytrvalí a pracují s nezvyklým zaujetím, takže jsou to vyhledávaná tažná zvířata.
Konstituce
Hlava je atraktivní, krk má výrazný hřeben. Plece jsou mohutné, hřbet krátký, záď skloněná a svalnatá. Končetiny jsou suché, pevné, s rousy. Spěnky jsou dobře utvářené, kopyta velká.
Srst je vždy ryzá, v kohoutku dosahují velikosti 150 - 160 cm.
Využití
Bretonský kůň se stále využívá v zemědělství jako pracovní kůň. Také se chová pro vozatajské soutěže a soutěže v tahu.
Brumby
Název plemene: Brumby
Původ: Austrálie
Typ: teplokrevník
KVH: 140 - 150 cm
Barvy: jakákoliv
Historie
Brumbyové jsou australská obdoba amerických mustangů. Jsou to zdivočelí koně, kteří uprchli prvním kolonizátorům. Pravděpodobně jsou to předchůdci plemene Waler, australských honáckých koní, angloarabů, percheronů a některých ponyů. Brumbyoové nemají téměř žádné společné rysy, liší se vzhledem, výškou i barvou. Jsou však dobře přizpůsobeni svému prostředí. V šedesátých letech 20. století bylo povoleno systematické vybíjení těchto koní, protože utlačovali ostatní divoká zvířata. To je přivedlo na pokraj vyhynutí. Dodnes je počet brumbyů značně zredukován a je nutné jejich počty kontrolovat
Povaha
Mají typickou povahu zdivočelých koní. Jsou inteligentní, přizpůsobiví a vytrvalí. Obtížně se však krotí a mají plachou povahu. Jsou rebelanští a tvrdohlaví.
Konstituce
Většinou mají těžkou hlavu a kratší krk. Lopatky jsou strmé, hřbet krátký a záď skloněná. Končetiny jsou silné a kopyta velmi kvalitní.
Srst může mít kteroukoliv barvu a v kohoutku dorůstají 140 - 150 cm.
Využití
Brumby nemá v podstatě žádné využití. Jako jezdečtí koně jsou nepoužitelní díky své povaze. Proto jsou ponecháváni svému osudu v australské divočině.
Buloňský chladnokrevník
Název plemene: Buloňský chladnokrevník
Původ: Francie
Typ: chladnokrevník
KVH: 150 - 170 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák
Historie
Staré plemeno pocházející ze severozápadní Francie, které bylo oficiálně uznáno až v 17. století. Jeho předci jsou těžcí koně z doby Římanů, kteří byli kříženi s arabskými plnokrevníky a berbery. Počet buloňských koní se během 2. světové války rapidně snížil, dnes je však jeho přežití zajištěno společností French National Studs.
Povaha
Buloňští koně dokáží velmi rychle měnit rychlost. Jsou to velmi inteligentní chladnokrevníci, kteří se vyznačují mírnou a klidnou povahou. Jsou učenliví a jsou proto schopni plnit nejrůznější úkoly.
Konstituce
Díky arabským předkům jsou to velmi elegantní chladnokrevníci. Hlava je jemná s výraznýma očima, krk je obloukovitý s výrazným hřebenem. Lopatky jsou dobře skloněné a umožňují celkem vysokou akci předních končetin. Hrudník je široký, hřbet delší, záď kulatá a svalnatá. Končetiny jsou silné s kvalitními klouby, rousy jsou krátké a kopyta velká. Ocas bývá hustý a chundelatý.
Srst je většinou bílá, mohou se vyskytnout i hnědáci a ryzáci. V kohoutku mívají 150 - 170 cm.
Využití
Dříve se buloňští koně využívali jako pracovní i kočároví koně. Nosili také rytíře do bitev a byli to dobří váleční oři. Dnes už praktické využití nemají a chovají se na maso. Používají se také jako reprezentativní koně i při rekonstrukcích středověkých bitev.