PLEMENA KONÍ NA A
PLEMENA KONÍ
Achal-teke
Název plemene: Achal-teke
Původ: Turkmenistán
Typ: teplokrevník
KVH: 145 - 155 cm
Barvy: hnědák, plavák, palomino, vždy s kovovým leskem
Historie
Velmi staré plemeno vyšlechtěné turkmenskými kmeny, využívané již před 2 500 lety. Využívalo se ve válkách jako jezdecký kůň, ale také jako výborný, vytrvalý běžec vhodný pro dostihy. I slavný Bukefalos, kůň Alexandra Velikého, měl v sobě pravděpodobně krev achalů.
Plemeno vzniklo křížením starých asijských koní. Pravděpodobně mají i arabskou krev. Pro svou ušlechtilost a vytrvalost byli tito koně vyhledáváni nejen jako vynikající váleční koně, ale i jako jezdečtí koně čínských císařů.
Povaha
Achal-teke je těžko ovladatelný kůň s vlastní hlavou, živý, pozorný. Je však nebojácný a věrně slouží svému pánu. Je učenlivý, ale potřebuje dobrý výcvik. Hřebci jsou temperamentnější a nesnášenliví, naopak klisny bývají klidné a mírné.
Konstituce
Toto plemeno má jinou stavbu těla, než klasičtí západní koně.
Achalové jsou štíhlí, mají jemnou hlavu a vysoko posazený krk. Sklon lopatek umožňuje pohodlný chod. Hrudník je hluboký, ale úzký. Záď je mírně skloněná, svalnatá a silná. Končetiny jsou dlouhé, suché s kvalitními kopyty. Žíně jsou jemné a řídké, což jim dodává sametový vzhled. Na těle téměř nemají podkožní tuk.
Srst je jemná, sametová s kovovým leskem. Mohou být hnědáci, plaváci, ojediněle i palomina nebo špinaví bělouši. Kohoutková výška se pohybuje mezi 145 a 155 cm.
Díky zemi svého původu jsou tito koně neobyčejně vytrvalí a nenároční na potravu. Bez problému zvládají extrémní horko i zimu.
Využití
Achaltekinští koně jsou všestranná jezdecká zvířata. Využívají se v dostizích, parkúrech, drezúře i ve vytrvalostním ježdění. Zvláštností je způsob nesení hlavy, tzv. nad kolmicí díky vysokému posazení krku.
Alter-Real
Název plemene: Alter-Real
Původ: Portugalsko
Typ: barokní kůň
KVH: 152 - 163 cm
Barvy: tmavý hnědák
Historie
Plemeno má název podle portugalského hřebčína Alter, kam královská rodina Braganza dovezla stádo španělských klisen. Původně měl hřebčín za úkol zásobovat dvůr kvalitními koňmi, postupně však v něm vznikla specifická linie andaluských koní nazvaná Alter-Real. Tito koně byli velmi oblíbení. Během napoleonských válek se však křížili s arabskými a anglickými plnokrevníky, Normany a hannoverskými koňmi, takže Alter-Real téměř zanikl. Později byly snahy o obnovení plemene pomocí arabského plnokrevníka, ale obnovit plemeno se podařilo až andaluským koním.
Povaha
Alter-Real jsou inteligentní koně s vlohami pro vysokou drezúru. Učí se velmi rychle. Povahu mají přátelskou, mírnou, ale jsou také temperamentní a živí.
Konstituce
Hlava má výraznou čelist, profil je rovný nebo mírně štičí. Krk je kratší, svalnatý, obloukovitě klenutý. Tělesná stavba je kompaktní, hřbet krátký. Záď je svalnatá a ocas vysoko nasazený. Končetiny jsou pevné, spěnky jsou specificky utvářené.
Srst je obvykle tmavě hnědá, mohou však být i bělouši, ryzáci a vraníci. Průměrná výška je 152 - 163 cm.
Využití
Toto plemeno má vynikající předpoklady k uplatnění ve vysoké drezúrní škole, což je jejich hlavní využití i dnes.
Americký jezdecký kůň
Název plemene: Americký jezdecký kůň
Původ: USA
Typ: teplokrevník
KVH: 150 -160 cm
Barvy: ryzák
Historie
Plemeno pochází ze státu Kentucky, kde vzniklo v 19. století. Osadníci křížili kanadské a narragansettské mimochodníky, aby vyšlechtili všestranně využitelného koně. Později se přidali i morgan, hackney a anglický plnokrevník. Vznikl tak líbivý kůň s vysokou akcí nohou.
Povaha
Povahou to jsou koně mírní, ochotní a klidní. Na druhou stanu jsou energičtí a vytrvalí.
Konstituce
Hlava je malá, krk svalnatý, vysoko nasazený. Plece a lopatky umožňují vysokou akci končetin. Hrudník je klenutý, záď rovná. Ocas je vysoko nasazený, často se ještě podřežává, aby byl nesen ještě výš. Končetiny jsou dlouhé, štíhlé, kopyta se kovají speciálními podkovami pro zvýšení akce. Americký jezdecký kůň má specifický postoj, kdy celé tělo naklání dopředu a zadní končetiny zůstávají daleko za tělem.
Srst je převážně ryzá, mohou však být i barvy bělouš, hnědák, vraník, palomino a plavák.
Využití
Americký jezdecký kůň je typické přehlídkové plemeno, kde se ukazuje jeho neobyčejně vysoká akce. Používají se i jako jezdečtí koně, na lov i v zemědělství.
Americký jezdecký pony
Název plemene: Americký jezdecký pony
Původ: USA
Typ: pony
KVH: do 140 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, plavák, palomino, vraník
Historie
Poměrně nové americké plemeno uznané roku 1968. Cílem bylo vyšlechtit většího, líbivého, kvalitního ponyho. Mezi jeho předky jsou koně plemene Tennessee Walking Horse a Welsh pony.
Povaha
Tito ponyové v sobě mají nejlepší vlastnosti Tennessee Walking Horse i Welsh ponyů. Mají speciální chody, například Pleasure Walk (čtyřdobý chod o něco rychlejší než krok), Merry Walk (čtyřdobý krok, rychlejší, poník při něm kývá hlavou) a Canter (sebraný, pohodlný chod).
Konstituce
Hlava je jemná, líbivá, bez znaků ponyho, krk je dlouhý a svalnatý. Hrudník je hluboký a lopatky umožňují pohodlný chod. Záď je kulatá, svalnatá, ocas nízko nasazený.
Vyskytují se všechny barvy, kromě strakáčů, v kohoutku měří nejvíc 140 cm.
Využití
Americký jezdecký pony je poník univerzálního využití. Zvládne nižší parkúr i drezúru, je vytrvalý. Vyjímá se na přehlídkách a mnoho jezdců ho využívá jako rekreačního koně, nebo v soutěžích spřežení.
Americký klusák
Název plemene: Americký klusák
Původ: USA
Typ: teplokrevník
KVH: 157 cm
Barvy: hnědák, ryzák
Historie
Plemeno vzniklo v 18. století a stalo se nejrychlejším a nejvyhledávanějším klusáckým koněm světa. Předkem je hřebec Messenger, kříženec anglického plnokrevníka a Norfolk Roadster. Připouštěl klisny plemen Pacersm Canadian Pacers a morgan. Jeho syn dal 4 zakládající hřebce amerických klusáků: George Wilkes, Dictator, Happy Medium a Electioneer. Americký klusák se stal oblíbeným plemenem pro klusácké dostihy, ve kterých se využívá dodnes.
Povaha
Americký klusák je mírné povahy, ochotný, učenlivý a soutěživý. Je velmi rychlý a vytrvalý. Je také inteligentní a dobře ovladatelný.
Konstituce
Hlava je plnokrevného typu, krk kratší a svalnatý. Plece jsou silné, lopatky skloněné. Hrudník je hluboký, hřbet je delší a rovný, záď skloněná a silná. Končetiny jsou pevné a dobrými klouby a tvrdými kopyty.
Srst bývá tmavě hnědá nebo černá. V kohoutku dorůstají průměrně 157 cm.
Využití
Americký klusák se využívá především v klusáckých dostizích po celém světě. Vyniká zde svou rychlostí i silou. Pro svou povahu to je i oblíbený jezdecký a sportovní kůň.
Andaluský kůň
Název plemene: Andaluský kůň
Původ: Španělsko
Typ: barokní kůň
KVH: 150 - 160 cm
Barvy: bělouš, hnědák, vraník, ryzák
Historie
Jedno z nejstarších plemen v sobě má krev berberských, arabských i starých evropských koní. Používali se jako jezdečtí koně, ve středověku byli vyhledávaní rytíři i králi z celé Evropy. V době krize byli tito koně kříženi s mnoha jinými plemeny a hrozil zánik andaluských koní, avšak kartusiánští mniši získali stádečko čistokrevných klisen a pár hřebců a toto plemeno zachránili. Dodnes tyto koně chovají jako nejčistší linii španělských koní, známou pod názvem Cartujano.
V době osidlování Ameriky byli tito koně přivezeni na nový kontinent (kde do té doby žádní koně nežili). Někteří svým pánům utekli, křížili se s jinými plemeny a tak vznikli zdivočelí mustangové.
Krev španělských koní můžeme vystopovat i u quarter horse, holštýnech, oldenburzích, kladrubácích, lipicánech, criollech a ve spoustě dalších.
Povaha
Andaluští koně jsou přátelští, laskaví a učenliví. Na rozdíl od lusitánů nejsou tak mrštní, ale jsou vytrvalí a silní. I přes svou vyloženě mírnou povahu jsou ohniví a odvážní. Vynikají svou inteligencí, snaživostí a jsou schopni ke svému jezdci až neobyčejně přilnout.
Konstituce
Tito koně jsou velmi impozantní. Hlava má široké čelo, může být lehký klabonos. Oči jsou laskavé, uši poměrně malé. Krk je klenutý, svalnatý a dobře posazený. Hrudník je hluboký, hřbet krátký a záď skloněná. Končetiny jsou pevné, suché s kvalitními, tvrdými kopyty. Žíně jsou husté, zvlněné. Hřebcům se hříva nestříhá, u klisen se zastřihuje nakrátko, aby zdůraznila elegantní tvar krku.
Andaluští koně jsou většinou špinaví bělouši nebo bělouši, vyskytují se i hnědáci a vraníci, vzácně ryzáci. Plaváci a palomina jsou nežádoucí.
Kohoutková výška je 150 – 160 cm.
Využití
Španělští koně jsou vytrvalá, avšak ne moc rychlá jezdecká zvířata. Používají se jako kočároví, jezdečtí i jako pracovní koně. Osvědčili se v barokní drezúře a vysoké škole. Španělé je využívají při práci s dobytkem a ukazují je na festivalech. Učí se tradiční španělské jezdecké styly, jako je doma vaquera nebo doma classica.
Anglický plnokrevník
Název plemene: Anglický plnokrevník – A1/1
Původ: Velká Británie
Typ: plnokrevník
KVH: 155 - 168 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie
A1/1 byli vyšlechtěni speciálně pro dostihový sport na počátku 17. století. Vznik tohoto plemene se přičítá třem koním: první byl Byerley Turk, pravděpodobně achal-teke. Jeho syn Jig a vnuk Herod jsou zakladateli skvělé linie dostihových koní. Druhým koněm byl Darley Arabian a byl pravděpodobně nejvýznamnější pro vznik A1/1. Dal několik prvotřídních koní, zakladatelů linií. Třetí byl Godolphin Barb. Pocházející pravděpodobně z Maroka. Tak vznikly tři nejvýznamější linie v chovu anglického plnokrevníka.
Povaha
Povaha těchto koní je obtížná, lekavá s nepřiměřenými reakcemi. Rádi a rychle běhají, ale neradi se zastavují. Jsou nervózní a svéhlaví. Potřebují zkušené jezdce, kteří je dokáží zvládnout. Pro dostihy je tato povaha nepostradatelná.
Konstituce
Hlava je jemná s rovným profilem, krk je elegantně ohnutý. Lopatky jsou šikmé, hřbet krátký a pevný. Záď je mírně skloněná a svalnatá. Končetiny jsou pevné, bez rousů, klouby silné. Zadní končetiny jsou dlouhé, osvalené, hlezna silná. Přední jsou jemnější, klouby ploché. Stavba těla je atletická, uzpůsobená rychlému běhu.
Srst má hedvábný lesk. Barvy mohou být bílá, hnědá, ryzá, černá, vzácně palomino.
V kohoutku dorůstá výšky 155 až 168 cm.
Využití
Původní využití je pro dostihový sport, pro který se A1/1 chovají dodnes. Dále jsou ale také díky své bojovnosti skvělí pro soutěže v military, osvědčili se při parkúrovém skákání a na honech. Také se podílí na zušlechťování ostatních plemen. Jeho krev mají mimo jiné i čeští teplokrevníci a koně Kinských.
Angloarab
Název plemene: Angloarab
Původ: Velká Británie
Typ: teplokrevník
KVH: 155 - 163 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák
Historie
Poměrně nové plemeno, které vzniklo křížením arabských a anglických plnokrevníků v 19. století. Obvykle se kříží arabský hřebec a anglická klisna. Tím vznikají větší a lepší jedinci, než u křížení arabské klisny a anglického hřebce. Angloarab musí mít minimálně 25% arabské krve a nesmí být křížen s jiným plemenem. V rodokmenu se musí vyskytovat pouze arabští a angličtí plnokrevníci a angloarabové.
Povaha
Tito koně kombinují nejlepší vlastnosti arabských a anglických koní. Jsou rychlí, vytrvalí a nenároční. Mají atletickou stavbu těla, dobře skáčou. Jsou také odolní, houževnatí a všestranní. Vynikají svou inteligencí a dobrou ovladatelností.
Konstituce
Líbiví koně s kompaktní stavbou. Hlava je jemná s arabskými rysy, někdy s mírným štičím profilem. Oči jsou velké a živé. Krk je obloukovitě klenutý. Plece jsou silné a lopatky umožňují rychlý, plynulý pohyb. Hrudník je hluboký, záď je mohutná a silná. Končetiny jsou dobře utvářené, se silnými kostmi a pevnými klouby. Kopyta jsou kvalitní, tvrdá.
Angloarabi bývají bělouši, hnědáci a ryzáci, vždy s odznaky. V kohoutku mají 155 – 163 cm.
Využití
Angloarabi jsou rychlí, vytrvalí koně a výborní skokani. To je předurčuje především pro soutěže v military. Také se uplatňují v dostizích a ostatních jezdeckých disciplínách. Ve Francii se chovají především jako olympijští koně a získali nemálo medailí.
Appaloosa
Název plemene: Appaloosa
Původ: USA
Typ: westernový kůň
KVH: 140 - 155 cm
Barvy: skvrnité
Historie
Appaloosy jsou potomky španělských koní. Plemeno vzniklo díky chovu Indiánů kmene Nez-Percé. Jako vůbec první indiánský kmen zahájili cílený chov již v 16. století. V 18. století měli stáda prvotřídních koní. V 19. století toto plemeno téměř vyhynulo. Teprve ve 30-tých letech 20. století skupina chovatelů tyto koně zachránila.
Dnes jsou appaloosy velmi populární jezdečtí a rekreační koně. Za to však musí zaplatit křížením s jinými plemeny a postupnou ztrátou původních vlastností.
Povaha
Appaloosy jsou přátelští a poslušní. Jsou energičtí a silní. Také jsou učenliví a velmi obratní v obtížném terénu. Díky svému původu mají dobrý orientační smysl, umí si najít vodu a bránit se před přirozenými nepřáteli.
Konstituce
Hlava je malá s rovným profilem, oko má dobře viditelnou duhovku. Krk je dlouhý, svalnatý a vysoko nasazený, hrudník hluboký. Hřbet je krátký, záď kulatá a výrazně osvalená. Žíně jsou jemné a kratší. Končetiny jsou svalnaté, kopyta pevná.
Srst je většinou ryzá, strakatá. Rozlišujeme několik vzorů: snowflake, leopard, frost, marble, spotted blanket. Kůže je v okolí tlamy a očí skvrnitá.
V kohoutku mívají 140 – 155 cm
Využití
Tito koně jsou využíváni především jako westernoví koně a pro práci s dobytkem, ve které vynikají pro svoji mrštnost a sílu. Používá se i v rekreačním ježdění díky svým pohodlným chodům. Je možné je vidět i při parkúru a drezúře. Jsou vhodní i jako vytrvalostní koně.
Arabský plnokrevník
Název plemene: Arabský plnokrevník
Původ: Blízký východ
Typ: plnokrevník
KVH: 150 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie
Nejstarší koňské plemeno vůbec, jehož původ neznáme. Pravděpodobně pochází z oblasti Saudské Arábie, Íránu, Iráku, Sýrie a Turecka, bez vlivu jiných plemen koní. Toto plemeno má také nejstarší rodokmen vůbec a to díky beduínům, kteří si tyto koně cení více než cokoliv jiného. Do Evropy se arabští koně dostali ve 12. století a sloužili k zušlechťování místních plemen. Původ tohoto plemene je opředen legendami. Nejznámější je asi tato: „Když bůh chtěl stvořit koně, řekl jižnímu větru: „Chci z tebe udělat živou bytost, zhmotni se!“ A vítr se zhmotnil. Ihned se objevil archanděl Gabriel a přinesl plnou hrst prachu, kterou nabídl bohu a ten udělal hnědáka a ryzáka, a přitom řekl: "Tvé jméno je Kůň. Učinil jsem tě arabem a dal ti červenou barvu mravenců. Zavěsil jsem štěstí do kštice, která visí mezi očima, učinil tě pánem jiných živočichů. Lidé tě budou následovat, kamkoli půjdeš; budeš stejně dobrý k honbě jako k letu; bohatí budou jezdit na tvém hřbetě a štěstěna bude přicházet díky tobě.“ Pak vtiskl koni známku slávy a štěstí, malou bílou známku do středu jeho čela.“
Povaha
Arabové jsou všestranní, vytrvalí a odolní koně. Mají ohnivou povahu, ale jsou ovladatelní a učenliví. Mají extrémně rozvinuté smysly, jako je zrak, sluch, čich a orientační smysl. Dobře snáší extrémní teploty a jsou nenároční na krmení. Ke svému pánu si vytváří vztah.
Konstituce
Arabští koně jsou líbiví, elegantní s unikátní stavbou těla. Mají jen 5 bederních a 16 ocasních obratlů, což se projevilo na krátké zádi a vysoko nasazeném ohonu. Hlava má štičí profil, oči jsou velké a bystré, uši jsou malé. Krk je svalnatý, elegantní, hrudník hluboký. Hřbet je rovný a pevný. Ohon je vysoko nesený. Končetiny jsou štíhlé, pevné, kopyta malá a kvalitní.
Kůže je velmi jemná a srst může být bílá, hnědá, ryzá, vzácně černá. V kohoutku měří asi 150 cm.
Využití
Arabové jsou proslulí svou vytrvalostí a odolností, což je předurčuje na vytrvalostní tratě. Jsou to všestranní jezdečtí koně, kteří zvládnou parkúr, drezúru, military i dostihy. U jezdců jsou oblíbení pro své pohodlné chody a prostornou akci. V chovu se využívá ke zlepšení ostatních plemen.
Ardenský kůň
Název plemene: Ardenský kůň
Původ: Francie a Belgie
Typ: chladnokrevník
KVH: 148 - 160 cm
Barvy: tmavý hnědák, hnědý a červený bělouš, ryzák
Historie
Pochází z Ardenských hor na francouzsko-belgickém pomezí. Historie tohoto plemene sahá až do doby Římanů, první zmínky jsou z období galské války.
Starší ardenští koně byli poněkud lehčího formátu a proto se mimo tahu využívali i k jízdě. Používali se jako vytrvalí, odolní a energičtí jezdečtí koně například během francouzské revoluce nebo napoleonských válek. Za 1. světové války se osvědčili při tahání děl a těžkých zásobovacích vozů.
Ardenský kůň dnešního typu vznikl v 19. století křížením s buloňskými koňmi a percherony. Pro zušlechtění chovu se zapojili i angličtí plnokrevníci a arabští koně.
Povaha
Ardenští koně vynikají svou laskavou, živou povahou. Jsou klidní, snadno ovladatelní a učenliví. Díky jejich ochotě, pracovitosti a vytrvalosti je mohou řídit i děti.
Konstituce
Tělesná stavba odpovídá typu cob. Má silné, kompaktní tělo, dobře tvarovanou, krátkou hlavu, svalnatý, klenutý krk a mohutnou, kulatou záď, která se zdůrazňuje zkracováním nebo svazováním ohonu. Žíně i rousy jsou bohaté, mírně zvlněné. Nohy mají silné, dobře stavěné s velkými, tvrdými kopyty. Hrudník je hluboký, sklon lopatek umožňuje plynulý, energický pohyb.
Vyskytují se nejčastěji červení nebo hnědí bělouši, vzácněji tmaví hnědáci nebo ryzáci. Vraníci a bělouši jsou nežádoucí.
V kohoutku dosahují výšky 148 – 160 cm.
Využití
Původní lehčí kůň křížením s chladnokrevníky získal těžší tělesnou konstituci – stal se z něj všestranný, silný tažný kůň. Jeho vytrvalost ho předurčila na práci v náročných kopcovitých terénech. V současné době obliba ardenských koní klesá. V zemědělství se téměř nevyužívají a na pracujícího ardena můžete narazit snad už jen ve Skandinávii. Současní jezdci využívají tohoto koně při rekonstrukcích historických bitev. Ve Francii se chovají i jako masná zvířata.
Ariéžský kůň
Název plemene: Ariéžský kůň
Původ: Francie
Typ: pony
KVH: 132 - 148 cm
Barvy: černá
Historie
Toto plemeno je známo též pod názvem Mérenský kůň. Pochází z francouzských hor. Ariéžský kůň je velmi staré plemeno, pravděpodobně potomek původních divokých koní. Později bylo ovlivněno orientální krví arabských a berberských koní. Na začátku 20. století začal cílený chov původně zdivočelých koní a roku 1948 byla založena plemenná kniha.
Povaha
Tito koně jsou neuvěřitelně odolní, mrštní a v hornatém terénu se pohybují s naprostou jistotou. Povahu mají laskavou, vstřícnou, jsou vhodní jako rekreační koně i jako jezdečtí poníci pro děti.
Konstituce
Hlava je líbivá, uši malé, žíně jsou bohaté a zvlněné. Krk je krátký. Stavba těla je mohutná, hrudník hluboký, hřbet dlouhý a svalnatý, záď skloněná a ocas nízko nasazený. Končetiny jsou krátké, pevné, kopyta tvrdá a kvalitní, takže se nemusí kovat.
Srst je výhradně černá, v kohoutku mívají 132 - 148 cm.
Využití
Ariéžský kůň se využívá jako pracovní plemeno do míst, kam se nedostane traktor, jsou dobří soumaři a stéle oblíbenější jezdečtí koně pro děti i dospělé. Chody mají pohodlné a jen tak se neunaví.
Australský honácký kůň
Název plemene: Australský honácký kůň
Původ: Austrálie
Typ: teplokrevník
KVH: 145 - 165 cm
Barvy: hnědák
Historie
Tito koně jsou potomci prvních koní dovezených do Austrálie guvernérem Arthurem Phillipem. Postupně se křížili s anglickými a arabskými plnokrevníky, a tak vznikli koně Waler. Byli to kvalitní vojenští i pracovní koně používaní i za 1. světové války. Křížením s Quarter Horse vzniklo plemeno Australský honácký kůň.
Povaha
Tito koně jsou inteligentní, poněkud nevyrovnané povahy. Jsou také učenliví, ochotní. Nikdy však nejsou zákeřní nebo útoční.
Konstituce
Tělesnou stavbou se podobají anglickému plnokrevníkovi, ale jsou poněkud mohutnější. Hlava je jemná, atraktivní, oči jsou velké a laskavé. Krk je dobře nasazený. Hrudník je hluboký, hřbet je delší a svalnatý. Končetiny jsou pevné s kvalitními kopyty.
Většinou jsou to hnědáci, mohou se vyskytnout i bělouši, ryzáci nebo vraníci. V kohoutku měří 145 - 165 cm.
Využití
Austalský honácký kůň je univerzální plemeno vykazující znaky všech svých předků. Jsou to vynikající pracovní koně, využívají se i pro turistiku a rekreační ježdění.
Australský pony
Název plemene: Australský pony
Původ: Austrálie
Typ: pony
KVH: 120 - 140 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie
Australský pony je potomkem koní dovezených do Austrálie, především z jižní Afriky a Indonésie. Později byl křížem s Welsh Mountain Pony, Hackney Pony, arabským koněm, shetlandským poníkem, highlandkým ponym a connemarou. Poté byli přišlechťováni arabskou krví a maďarskými koňmi. Plemenná kniha byla založena roku 1931.
Povaha
Tito poníci jsou dobromyslní, učenliví, snaživí. Se svou přátelskou povahou se hodí zejména k dětem. Jsou také inteligentní, ohniví a vnímaví
Konstituce
Hlava je typická pro poníky, krk je ohnutý, vysoko nasazený. Hrudník je hluboký, záď mírně skloněná. Končetiny jsou krátké a pevné s dobrými klouby.
Většinou bývají bělouši nebo špinaví bělouši, mohou se vyskytnout i hnědáci, ryzáci nebo vraníci. V kohoutku mívají 120 - 140 cm.
Využití
Australský pony je všestranné zvíře s dobrými chody. Vynikají v drezúře i parkúru. Jsou vhodní pro gymkhanu a pro další hry v sedle. Mohou se využít i ve vozatajství.
Azteca
Název plemene: Azteca
Původ: Mexiko
Typ: teplokrevník
KVH: 147 - 155 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie
Azteca je nové plemeno, vyšlechtěné v Mexiku roku 1972. Vzniklo křížením andaluských koní, Quarter Horse a criollo. Chov byl přísně selektivní, aby noví koně pokryli požadavky Mexičanů i mexických ciollů. Dnes se Aztecy těší ze stéle rostou obliby.
Povaha
Tito koně jsou inteligentní, ochotní a pracovití. Také jsou vytrvalí, odvážní, silní, mají svoji eleganci i styl.
Konstituce
Hlava je atraktivní, španělského typu. Krk je svalnatý, mírně ohnutý. Hrudník je široký, hřbet rovný a záď svalnatá. Končetiny jsou silné, pevné, s dobrými klouby a kvalitními kopyty.
Srst může mít kteroukoliv jednu barvu, v kohoutku měří 147 - 155 cm.
Využití
Aztecy jsou univerzální koně vhodní pro všechny typy ježdění. Využívají se i v tahu, v zemědělství a jako pracovní koně na farmách.